czwartek, 27 grudnia 2012

Strucla drożdżowa z makiem

Bardzo prosta strucla makowa - łatwa jak "Wlazł kotek na płotek..." Przygotowanie najlepiej rozłożyć w czasie. Dzień wcześniej zalać mak wrzątkiem i odstawić. Nie trzeba będzie go wtedy gotować. Wystarczy odsączyć na sicie. Ciasto drożdżowe parzone nie ma tendencji do zakalca, mimo, że masy makowej jest dużo i jest ciężka. Nie klei się do deski podczas wałkowania. Dodatek drożdży do masy makowej powoduje, że nie obciąża ona ciasta, tylko rośnie razem z nim. Ponadto nie zawijamy strucli tradycyjnie, tylko składamy ją na trzy i nie podwijamy boków, co ułatwi wykonanie tym, którzy będą to robić pierwszy raz. 



ciasto drożdżowe parzone

500 g mąki
1 szklanka mleka (250 ml)
25 g drożdży
2 żółtka
50 g cukru
75 g masła

masa makowa
250 g maku
100 g cukru
2 białka
50 g masła
½ łyżeczki drożdży instant
otarta skórka z cytryny
2 łyżki soku z cytryny
100 g rodzynek
50 g skórki pomarańczowej

ewentualnie dodatkowo: 50 g łuskanych orzechów włoskich, 100 g wiśni drylowanych    

Lukier: 1 białko jajka, 1/2 szklanki cukru pudru.
Ubić białko na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Gotowe.

masa makowa przygotowanie:
  • Dzień wcześniej mak zalać wrzątkiem i odstawić na min. na 12 godzin. Wody powinno być objętościowo trzy razy tyle, co maku lub więcej, ponieważ mak napęcznieje. Następnego dnia mak odcedzić na sicie i zmielić dwa razy w maszynce.
  • Masło roztopić w rondelku i wymieszać ze zmielonym makiem. Rodzynki zalać wrzątkiem i po ok. 1 minucie odsączyć na sicie. Dodać do maku razem z sokiem z cytryny oraz skórką pomarańczowa i cytrynową.
  • Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i drożdże. Wymieszać delikatnie z makiem. Odstawić w ciepłe miejsce do czasu zrobienia ciasta.
ciasto przygotowanie:
  • Pół szklani mąki zalewamy połową szklanki wrzącego mleka i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do przestygnięcia.
  • Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru w ciepłym mleku (druga połowa szklanki) i 2 łyżkami mąki i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  • Z żółtek i cukru ucieramy kogel-mogel. Masło topimy w garnuszku.
  • Gdy ciasto podrośnie a masło ostygnie łączymy ze sobą wszystkie składniki: zaparzoną mąkę, utarte żółtka, drożdże, resztę mąki. Wyrabiamy ciasto, pamiętając o tym, że  ciasto drożdżowe jest dobrze wyrobione wtedy, gdy nie przykleja się już do ręki w trakcie wyrabiania. Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy, żeby rosło.
  • Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, rozwałkowujemy je na kształt prostokąta. Ciasto po rozwałkowaniu można posmarować dodatkowo roztrzepanym jajkiem.
  • Nakładamy równomiernie na całą powierzchnię masę makową, dodatkowo kładziemy wiśnie i orzechy. Składamy na trzy, bez zawijania brzegów pod spód.
  • Zawijamy w papier i kładziemy na blasze do ponownego wyrośnięcia na około ½ godziny.
  • Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 przez ok. 50 minut. Wierzch zostawiamy przykryty papierem do pieczenia, żeby się zbyt mocno nie zrumienił.
  • Po upieczeniu można posmarować lukrem lub posypać cukrem pudrem. 

niedziela, 23 grudnia 2012

Pierniki z piernikowego lasu


Piernik to najstarsze znane ciasto, synonim zdrowia i szczęścia. Występowało już dawno, dawno temu w czasach Jasia, Małgosi i Złej Baby Jagi. Pamięta również wojny krzyżowe, kiedy to rycerze przywozili z dalekich wypraw egzotyczne przyprawy, bez których nie byłoby mowy o piernikach. Od wieków niezmiennie o wyjątkowości piernika stanowią trzy główne składniki: mąka, miód i przyprawy korzenne. Unikatowe połączenie miodu i aromatycznych przypraw tworzy smak na tyle niepowtarzalny, że nie da się go porównać z niczym innym.
Pierniczki z poniższego przepisu nie muszą leżakować - nadają  się do natychmiastowej konsumpcji są miękkie zaraz po upieczeniu. Bez obaw można je również przechowywać dłużej w metalowym pudełku.




Pierniczki

4 szklanki mąki
4 łyżki miodu
1/2 szklanki mleka
20 dag masła
2 jajka
6 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka sody
4 łyżki przyprawy do piernika

Miód podgrzać z masłem, mlekiem i przyprawą do piernika i gorącym zalać mąkę. Ostudzić. Dodać resztę składników i wymieszać. Rozwałkować na grubość 0,5-1 cm i wykrawać pierniczki.
Piec 15-20 min w 180 stopniach C.


Lukier:
1 białko jajka
1/2 szklanki cukru pudru 
kolorowe barwniki, cukrowe ozdoby
Ubić białko na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Gotowe. Nakładać na ostudzone pierniczki pędzelkiem.


sobota, 22 grudnia 2012

Paszteciki z kapustą i grzybami

Paszteciki z kapustą i grzybami

Można je przygotować wcześniej i surowe zamrozić, a w dniu podania upiec. Piekarnik nagrzewamy wtedy do 180 stopni, wkładamy zamrożone paszteciki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zachowując odstępy – w czasie pieczenia urosną, pieczemy ok.30-40 minut aż się zarumienią. Nadzienie można przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce.


Ciasto na ok. 40 szt.

500 g mąki
1 łyżeczka soli
1 szklanka mleka
1 jajko
1 paczka drożdży instant (na 500 g mąki)
3 łyżki masła

ponadto: 1 roztrzepane jajko do smarowania

Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać do mąki, lekko zamieszać, odstawić na 15 min. Po tym czasie, dodać jajko i rozpuszczone, przestudzone masło. Wszystkie składniki wymieszać, wyrobić gładkie ciasto, przykryć i odstawić na ½ godz. do wyrośnięcia.
Ciasto rozwałkować na cienki prostokąt. Wyciąć kółka, posmarować bardzo cienko roztrzepanym jajkiem, nałożyć nadzienie i ulepić jak pierogi. Kłaść grzbietem zlepienia do góry na blachę do pieczenia, zachowując niewielkie odstępy – paszteciki urosną w trakcie pieczenia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić paszteciki do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 30 minut, aż będą rumiane.
Jeżeli będziemy zmrażać paszteciki, to najlepiej ustawić je na tekturce wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić na ½ godziny do wyrośnięcia przykryte ściereczką, żeby nie obeschły i wstawić do zamrożenia.

Nadzienie:

½ kg kapusty (może być z marchewką)
garść suszonych podgrzybków (lub innych grzybów) ok.10 g
1 cebula
¼ łyżeczki mielonego kminku
1 liść laurowy
3 ziela angielskie
2 czubate łyżki masła
sól i sos sojowy
świeżo zmielony pieprz

Jeżeli ktoś nie lubi suszonych grzybów lub ich nie ma, można zamiast nich dodać do kapusty 200 g świeżych pieczarek, pokrojonych i sparzonych wrzątkiem. Ewentualnie można dodać dodatkowo 100 g suszonej żurawiny. Nadzienie można przygotować dzień wcześniej i przechować w lodówce.

Kapustę odcisnąć i pokroić. Odciśniętą wodę z kapusty zachować. Kapustę zalać wodą ok. ½ litra, tak, aby była przykryta, dodać liść laurowy i ziele angielskie – ugotować do miękkości. Odcedzić. Grzyby zalać niedużą ilością zimnej wody, moczyć ok. 1h i ugotować razem z wodą, w której się moczyły. W garnku z grubym dnem zeszklić na maśle cebulę, dodać kminek, kapustę, ugotowane i rozdrobnione lub pokrojone grzyby z kilkoma łyżkami wody, w której się gotowały. Wszystko zamieszać i dobrze podgrzać. Jeżeli kapusta jest mało kwaśna – doprawić odciśniętą wcześniej wodą z kapusty, sosem sojowym i solą do smaku. Jeżeli kapusta jest wystarczająco słona to sosu sojowego i soli nie dodawać. Na koniec dodać świeżo zmielony pieprz. Jeżeli zamiast suszonych grzybów używamy pieczarek, to dodajemy je przed kapusta do zeszklonej cebuli i chwilę podsmażamy. Żurawinę dodajemy na samym końcu.

 

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Sernik czy piernik ?



„Nie ma łat­wych de­cyz­ji (...) de­cyz­ja to zaw­sze wybór, sza­mota­nina z sa­mym sobą, chirur­gia su­mienia. (...) Wszys­tkiego nie prze­widzisz. Trze­ba wej­rzeć w siebie i odrzu­cić to, na co nie może być zgo­dy. Po­zos­ta­nie niepew­ność. Kiedy coś pos­ta­nowisz, stłumisz ją w sobie, za­piszesz wyłącznie na włas­ny rachu­nek. Osądzą cię po re­zul­ta­tach. Nikt nie zapyta o intencje.” A.Minkowski
Wybór zaw­sze sta­nowi re­zyg­nację z cze­goś na rzecz czegoś innego. Dziś nie musicie wybierać ani rezygnować z niczego. Zróbcie dwa w jednym. Smaki połączone i zespolone w całość śliwkowym akcentem.




Sernik z piernikiem oraz powidłami śliwkowymi i suszoną śliwką

Masa piernikowa:
60 g masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżka miodu
50 g gorzkiej  czekolady
2 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżka kawy zbożowej Inki
1 łyżeczka cynamonu
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
1 jajko
1 szklanka mąki pszennej

Masa serowa:
1 kg sera mielonego na serniki
4 jajka
¾ puszki mleka skondensowanego słodzonego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka ekstraktu waniliowego

Dodatki:
powidła śliwkowe – 1 słoiczek
4 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy
¼ puszki mleka skondensowanego
4 kostki czekolady
1 łyżka słodkiej śmietany kremowej
10 śliwek suszonych przekrojonych na połowę

  • Dno tortownicy o średnicy 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boki posmarować masłem.
  • Masa piernikowa: masło, miód, czekoladę i cukier rozpuścić w garnku na małym ogniu. Dodać przyprawę do piernika, kawę, cynamon i wymieszać podgrzewając do połączenia składników.  Zdjąć garnek z ognia, dodać sodę, zimne mleko i wymieszać. Na końcu dodać roztrzepane jajko i mąkę. Dobrze wymieszać łyżką.
  • Masa serowa: ser wymieszać z mlekiem i mąką. Dodać roztrzepane jajka i wymieszać. Można zmiksować robotem lub dobrze wymieszać łyżką.
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
  • Na dno tortownicy wyłożyć połowę masy piernikowej, wstawić do piekarnika na 10 minut.
  • Powidła śliwkowe wymieszać z sokiem pomarańczowym. Można je podgrzać – będą się lepiej nakładać, ale niekoniecznie.
  • Wyjąć podpieczony spód z piekarnika, posmarować połową powideł, wlać połowę masy serowej i włożyć do piekarnika na 15 minut. Na podpieczoną warstwę sera wyłożyć drugą połowę masy piernikowej. Można rozsmarować równomiernie, ale można też nieregularnie, bo w międzyczasie masa lekko gęstnieje i  gorzej się ją nakłada, niż pierwszą część. Wstawić do piekarnika na kolejne 15 minut. Następnie wyjąć posmarować resztą powideł śliwkowych i wlać drugą część masy serowej. Piec jeszcze ok.20 minut. Jeżeli naprawdę lubicie suszone śliwki, to na każdą warstwę powideł śliwkowych można położyć dodatkowo ok. 5 śliwek pokrojonych na kawałeczki.
  • Do pozostałej w puszce części mleka skondensowanego dodać łyżkę śmietany i czekoladę. Wstawić puszkę do rondelka z wodą i podgrzać do rozpuszczenia składników.
  • Posmarować wierzch ciepłego sernika i udekorować śliwkami suszonymi. Pozostawić do wystygnięcia. 

piątek, 14 grudnia 2012

Tort tiramisu. Dla kulinarnych hedonistów.







Tort tiramisu. Rzecz dla kulinarnych hedonistów. Przyjemność dla ciała i dla ducha. Mięsisty biszkopt, aksamitny w dotyku, nasączony esencjonalną, aromatyczną kawą. Puszysty krem z bitej śmietany i mascarpone. Czekolada; gorzka, słodka, żywa. Francuzi mówią, że w sprawach miłości i jedzenia niczego nie należy sobie odmawiać.


Tort tiramisu

Składniki na biszkopt:
  • 7 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka maki pszennej
  • 1/3 szklanki maki ziemniaczanej
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę dodając szczyptę soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać przez sitko prosto do ubitej masy i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką. Tortownicę o średnicy 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować, papierem wyłożyć tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170 stopni C około 30 - 40 minut. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm upuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Przekroić na 3 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie  wystudzony.

Do nasączenia blatów:
  • 150 ml bardzo mocnej kawy (ostudzonej) i osłodzonej lub dodatkowo 50 ml likieru kawowego
  Składniki na masę:
  • 500 g serka mascarpone
  • 500 ml śmietany kremówki 30%
  • 1 szklanka cukru pudru
Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier. Dodać serek mascarpone i wymieszać krótko mikserem.

Ponadto:
  • 50 g gorzkiej czekolady, startej na tarce o dużych oczkach
  • 3 łyżki kakao
Wykonanie tortu:

Jeden blat biszkoptu położyć na tortownicy. Nasączyć 1/3 mieszanki kawy i likieru. Wyłożyć 1/3 masy z mascarpone, którą posypać 1 łyżką kakao, najlepiej przez sitko. Następnie wyłożyć 2 biszkopt, nasączyć, itd. kończąc tort masą z mascarpone posypaną ostatnią częścią kakao. Boki tortu również wysmarować masą i obłożyć startą na wiórki czekoladą. Schłodzić   w lodówce – im dłużej tym lepiej, minimum 3 godziny.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Domowa skórka pomarańczowa


Domowa skórka pomarańczowa

  • Pomarańcze umyć szczoteczką, opłukać gorącą wodą i osuszyć. Skórkę pomarańczy naciąć na krzyż i obrać owoce. 
  • Skórki moczyć 24 godz. w dużej ilości zimnej wody. W tym czasie zmienić wodę co najmniej 4 razy. Wymoczone skórki gotować trzy razy po 10 min., za każdym razem w świeżej wodzie, a następnie odsączyć i ostudzić. 
  • Ostrym nożem ściąć albedo (białą część) a skórki pokroić w cienkie paseczki. 
  • Na 1 szklankę pokrojonych skórek przygotować syrop z 1 szklanki cukru. Cukier wsypać do rondelka, wlać 3 łyżki wody i gotować na małym ogniu, stale mieszając, aż cukier rozpuści się całkowicie. 
  • Do syropu włożyć pokrojone skórki pomarańczowe i gotować trzy-cztery razy po 5 min. Po każdym gotowaniu skórki całkowicie ostudzić. 
  • Po ostatnim gotowaniu skórki wraz z syropem przełożyć do wyparzonych słoików, Słoiki zamknąć i odstawić do wystygnięcia do góry dnem.



piątek, 7 grudnia 2012

Renifer Rudolf jest kobietą




Renifer Rudolf jest kobietą... W dodatku podobno ciężarną. Jedynie renifery zarówno samce jak i samice wykształcają poroże, ale samce zrzucają je zimą. Na zimę rogi zachowują tylko samice spodziewające się młodych. I tu cytując za światowej sławy autorytetem Alice Blue-McLendon, profesor weterynarii z Texas A&M University: Renifery wożące Mikołaja, to najprawdopodobniej samice”.
Jest też teoria, że Rudolf i jego pobratymcy mogą być wykastrowanymi samcami, ponieważ kiedy podda się samca renifera kastracji - zatrzymuje się również proces zrzucania przez niego poroża zimą. Rozważanie jednak tak smutnej alternatywy w okolicy tak radosnych Świąt jest, co najmniej nie na miejscu. 

Baza do Renifera Rudolfa czyli Muffiny cytrynowe
porcja na 12 szt.  
(przepis pochodzi z książki "Kocham gotować" Magdy Gessler) 

300 g mąki
125 g cukru
1,5  łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
2 łyżki skórki otartej z cytryny
1 torebka cukru waniliowego lub ekstraktu waniliowego
200 ml kefiru
2 jajka
110 g masła

Do jednej miski wsypujemy składniki suche: mąkę, cukier, proszek, sól i skórkę z cytryny, a do drugiej składniki mokre: jaja, kefir i roztopione masło. Mokre składniki łączymy z suchymi składnikami i mieszamy, ale niezbyt dokładnie - ciasto powinno pozostać grudkowate, inaczej muffiny staną się twarde i zbite.
Papilotki do muffinek wypełniamy do 3/4 objętości masą i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C przez około 15 minut, najlepiej w formie na muffiny. Po upieczeniu wyjmujemy muffiny z formy i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. 

Ponadto:
12 szt.  m&m's - na nosy
24 szt. białych groszków mlecznych na oczy
24 szt. przyciętych precelków paluszkowych - najlepiej wybrać bardziej twarde łatwiej je dociąć, te smaczniejsze czyli kruche niestety wymagają więcej cierpliwości
Biały lukier do pomalowania:
1 białko ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodać  1/2 szklanki cukru pudru. Gotowe.
 Czarny lukier do pomalowania oczu:
Część białego lukru odłożyć do oddzielnego naczynia - dodać 1 łyżkę kakao. Wymieszać. Gotowe.



sobota, 1 grudnia 2012

Sernik ze skórką pomarańczową

Sernik na piernikowym spodzie, ze skórką pomarańczową, pieczony długo w niskiej temperaturze. Niska temperatura gwarantuje, że sernik się nie przypali i nie wysuszy. Jeżeli ktoś nie lubi skórki pomarańczowej, można ją zastąpić rodzynkami. Do sernika polecam jasne rodzynki sułtańskie. Przed dodaniem należy zalać je wrzątkiem na kilka sekund i odsączyć na sicie. Aby rodzynki, czy też skórka nie opadły na spód sernika najlepiej posypać nimi sernik już po wlaniu masy serowej do formy na podpieczony spód. 



Sernik ze skórką pomarańczową na piernikowym spodzie

Przygotować tortownicę o średnicy 28 cm. Spód wyłożyć papierem do pieczenia w ten sposób, że na spód tortownicy kładziemy papier do pieczenia, wypuszczamy go na zewnątrz, zamykając na wierzchu obręcz. Składniki na masę serową wyjąć wcześniej z lodówki, żeby miały jednakową temperaturę.
                                               
Spód:
100 g mąki pszennej
1 łyżka kakao
60 g cukru pudru lub cukru
60 g masła
1 jajko
1 łyżka przyprawy piernikowej 
Przygotowanie spodu: Wszystkie składniki połączyć, zagnieść szybko lub wymieszać robotem. Masą wylepić spód tortownicy i wstawić do nagrzanego do 170 stopni C piekarnika. Piec przez około 15 minut.

Masa serowa:
1 kg tłustego twarogu sernikowego zmielonego trzykrotnie
3 łyżki mąki ziemniaczanej (lub pszennej)
125 ml śmietany kremowej 30% lub 36%
1 szklanka cukru pudru
5 jajek
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
2 łyżki likieru pomarańczowego Cointreau (lub ekstraktu pomarańczowego) – można pominąć
1/2 szklanki smażonej w cukrze skórki pomarańczowej (lub kandyzowanej) najlepiej domowej lub rodzynek

Przygotowanie masy serowej: do misy miksera włożyć ser razem z mąką. Ucierać przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach, aż masa będzie gładka. Stopniowo (w 3 - 4 partiach) dodawać cukier cały czas miksując na małych obrotach miksera (starając się nie napowietrzać masy). Wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec zmiksować ze śmietanką, ekstraktem z wanilii, likierem pomarańczowym. Wymieszać łyżką ze smażoną skórką pomarańczową  i wylać na czekoladowy spód. Wstawić do piekarnika na grzanego do 175 stopni C. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec jeszcze przez 90 minut.


Wierzch:

200 g kwaśnej i gęstej śmietany 18%
3 łyżki cukru
skórka pomarańczowa do dekoracji
Śmietanę 18% wymieszać z 3 łyżkami cukru. Nałożyć na sernik 15 min. przed końcem pieczenia. Wstawić z powrotem do piekarnika i piec przez 15 minut. Sernik od razu wyjąć z piekarnika i ostudzić. Zdjąć obręcz i wystudzić sernik. Udekorować skórką pomarańczową, najlepiej domową - przepis jest tutaj. Najlepiej smakuje po nocy spędzonej w lodówce.