poniedziałek, 25 marca 2013

Ziemniak wieczorową porą


Ziemniaki w Polsce po raz pierwszy pojawiły się za czasów Jana III Sobieskiego, który po zwycięstwie pod Wiedniem, uznał za stosowne polecić zasadzenie ich w rezydencji w Wilanowie, ponieważ hodowano je w wiedeńskich ogrodach cesarskich. 
A czy ktoś pamięta jeszcze stempelki z ziemniaków ?

Małe, zgrabne kotlety z ziemniaków na szybki obiad lub późną kolację. Do podania samodzielnie jako przekąska lub jako dodatek do obiadu. Można podać z dowolnym ulubionym sosem np: grzybowym, pieczarkowym lub czosnkowym.   

Kotlety ziemniaczane w sezamie

1 kg ziemniaków
1 cebula
2 jajka
2 czubate łyżki majeranku
50 g mąki ziemniaczanej (2 łyżki)
Sól
1 łyżka oleju
do panierowania: bułka tarta, ziarna sezamu.


Ziemniaki ugotować w mundurkach, odcedzić. Obrać ze skórki zanim całkiem ostygną, jest to dużo prostsze niż obieranie całkiem zimnych, bo skórka łatwiej odchodzi. Przecisnąć przez praskę lub rozgnieść. Posolić, posypać majerankiem, wsypać mąkę i wbić całe jajka. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, podsmażyć na rumiano na oleju i dodać do ziemniaków. Wszystkie składniki wymieszać i podzielić na dwie części. Z każdej uformować wałek o średnicy około 5 cm i pokroić nożem na 3 cm plasterki. Każdy plaster obtoczyć z dwóch stron w panierce. Smażyć na patelni na rumiano.


niedziela, 24 marca 2013

Babka wielkanocna - princessa


Pyszna babka drożdżowa, najlepsza jaką jadłam. Nie przypomina typowego ciasta drożdżowego, jest bardzo delikatna i lekka wręcz muślinowa, ze względu na małą zawartość mąki. Wszystkie składniki trzeba wcześniej wyjąć z lodówki - powinny mieć pokojową temperaturę. W trakcie wyrabiania trzeba zwrócić uwagę, żeby nie schłodzić ciasta, a na pewno pięknie wyrośnie. 


Drożdżowa babka 
wg przepisu Magdy Gessler z książki "Kuchnia moja pasja"




Składniki:

125 ml mleka (1/2 szklanki)
40 g drożdży
3 całe jajka
2 żółtka
100 g masła
100 g cukru
2 szklanki mąki pszennej (500 ml)
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
garść rodzynek lub płatków migdałowych 



Wykonanie:


  • Mąkę wsypać do miski, zrobić w niej zagłębienie i wsypać pokruszone drożdże, zasypać 1 łyżką cukru z ilości podanej w przepisie. Mleko podgrzać, ma być ciepłe, ale nie gorące. Zalać nim drożdże i delikatnie zamieszać z mąką, odstawić żeby drożdże się spieniły. 
  • W międzyczasie całe jajka i żółtka ubić z cukrem na puszysto, dodać sól i ekstrakt waniliowy, wymieszać. 
  • Masło roztopić w rondelku i wystudzić - ma być ciepłe, ale nie gorące. 
  • Połączyć mąkę z zaczynem, ubitymi jajkami i roztopionym masłem, wyrobić gładkie ciasto, które jak na ciasto drożdżowe będzie dosyć luźne, wręcz lejące. Można je wyrabiać mieszadłem miksera, a nie hakiem do ciasta drożdżowego. 
  • Na koniec dodać sparzone i odsączone na sicie rodzynki, oprószone odrobiną mąki. Zapobiega to opadnięciu ich na spód ciasta. 
  • Formę do babki wysmarować masłem i wlać ciasto - powinno sięgać do połowy formy. Odstawić w ciepłe miejsce na około 1/2 godziny do wyrośnięcia. 
  • Piekarnik nagrzać do 170 stopni C bez termoobiegu. Wstawić wyrośniętą babkę i piec 35-40 min. Gdyby wierzch babki zbytnio się zrumienił, można go przykryć pod koniec pieczenia  kawałkiem foli aluminiowej. 
  • Upieczoną babkę wyjąć, odstawić na ok. 10 min, a następnie odwrócić i wyjąć z formy. Gdyby były problemy z jej wyjęciem, można ja przykryć na 5 min ściereczką, żeby się odparowała od brzegów formy, wtedy łatwiej jest ją wyjąć.
  • Po całkowitym wystudzeniu babkę polukrować i udekorować.

Lukier:
2 białka 
1/2 szklanki cukru pudru
szczypat soli
Białka ubić z solą na sztywną pianę, dodać cukier puder i jeszcze chwilę ubijać. Można go zabarwić barwnikiem spożywczym na dowolny kolor. 


piątek, 22 marca 2013

Tort czekoladowy z truflami


Desery, w których czekolada gra główną rolę, wymagają czasu, cierpliwości i serca. Wtedy na pewno się udają. Czekolady nie wolno przegrzać, rozpuszczamy ją zawsze na parze np. w miseczce wstawionej na garnek z gotującą się wodą, nigdy bezpośrednio na ogniu i trzeba ją od razu użyć, ponieważ przy kilkakrotnych podgrzewaniach traci swoją delikatną konsystencję, aromat i gładkość. Ważna jest kolejność łączenia rozpuszczonej czekolady z innymi składnikami. Pierwszy powinien być tłusty i ciepły, by przedłużyć proces gęstnienia. Dodajemy je stopniowo, ciągle mieszając, ale nie ruchem okrężnym, ale pionowym jak przy wiosłowaniu. Mus czekoladowy łączy ogień i lód, rozpuszczoną na parze ciepłą czekoladę i ubitą zmrożoną śmietanę.

Tort czekoladowy z musem czekoladowym i truflami

Biszkopt kakaowy:
4 jajka
½ szklanki cukru
1/3 szklanki mąki pszennej tortowej
1/3 szklanki kakao
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać po łyżce cukier i ubijać aż piana będzie błyszcząca. Dodać kolejno po jednym żółtku dalej ubijając. Mąkę i kakao przesiać przez sitko i wymieszać razem. Dodać do ubitych jajek w trzech partiach i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką. Zrobić to w miarę delikatnie, uważając, żeby piana nie opadła.
Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarowaćMasę przełożyć do tortownicy. Wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Piec ok.35 - 40 minut. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości ok. pół metra upuścić je (w formie) na blat kuchenny lub na podłogę. Odstawić w formie do ostygnięcia. Dopiero po ostudzeniu oddzielić boki tortu od formy nożem i wyjąć biszkopt. Przekroić na trzy blaty.

 Lekki mus czekoladowy:
250 g serka mascarpone
250 ml śmietany kremowej 30%
100 g gorzkiej czekolady
2 czubate łyżki cukru pudru
Czekoladę połamać, rozpuścić w kąpieli wodnej i jeszcze ciepłą (ale nie gorącą) połączyć z serkiem mascarpone. Wymieszać łyżką. Zimną śmietanę ubić z cukrem pudrem na sztywno i wymieszać delikatnie z masą czekoladową.

Polewa czekoladowa:
125 ml śmietanki kremowej
100 g gorzkiej czekolady
1 łyżka cukru pudru
1 czubata łyżka kakao 
Śmietankę podgrzać, dodać połamaną czekoladę, cukier i kakao, mieszać wszystkie składniki i podgrzewać do rozpuszczenia się czekolady i połączenia wszystkich składników. Najlepiej podgrzewać wszystko w metalowej misce umieszczonej na garnku z gotująca się wodą. 

Nasączenie: 
6 łyżek wystudzonej czarnej herbaty, 3 łyżki soku wyciśniętego z pomarańczy.

Wykonanie tortu: 
Blaty układać kolejno na tortownicy, każdy blat nasączyć, przełożyć warstwą musu czekoladowego i delikatnie docisnąć. Wierzch i boki tortu posmarować tężejącą polewą czekoladową. Zanim polewa całkiem zastygnie ułożyć na wierzchu trufle czekoladowe - gotowe lub z tego przepisu. Posypać wierzch kakao przy pomocy sitka.

Trufle czekoladowe



Trufle czekoladowe
125 g masła
100 g cukru
250 g mleka w proszku (ale nie granulowanego)
szczypta soli
2 łyżki kakao
1 łyżka kawy rozpuszczalnej (może być Inka)
10 pokruszonych herbatników
¾ szklanki wody
Do oprószenia: kakao
Wykonanie:
Wodę zagotować w rondelku z masłem, solą, cukrem i kakao, następnie dodać kawę, mleko w proszku i na końcu pokruszone herbatniki. Wszystko dobrze wymieszać i odstawić do dokładnego wystudzenia. Z zastygłej masy nabierać łyżeczką porcje wielkości orzecha włoskiego i w rękach formować kulki. Na koniec oprószyć kakao i wstawić do lodówki na 4-5 godzin do całkowitego stężenia.


czwartek, 21 marca 2013

Sernik z truskawkową pianką

Lekki sernik w stylu nowojorskim z truskawkową pianką. Długo pieczony w niskiej temperaturze – zapobiega to wysuszeniu ciasta przez co sernik jest bardziej kremowy. Podana porcja może być pieczona w prostokątnej blaszce o wymiarach 20 cm x 30 cm lub tortownicy o średnicy ok. 27-30 cm. Jeżeli lubimy sernik na naprawdę cienkim spodzie z kruchego ciasta, można użyć do sernika pół porcji ciasta, a resztę zamrozić w stanie surowym do późniejszego użycia.


Lekki sernik z puszystą truskawkową pianką

Kruchy spód:
250 g mąki krupczatki
100 g cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
100 g masła
1 jajko

Wszystkie składniki połączyć i wymieszać do konsystencji kruszonki. Wysypać na spód formy i delikatnie ugnieść. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni C  piekarnika na 15 min i podpiec na rumiano. W międzyczasie przygotować masę serową.
Masa serowa:
1 kg sera na serniki
1 szklanka cukru
5 jajek
1 budyń waniliowy w proszku

Ser, cukier i proszek budyniowy włożyć do misy i zmiksować na gładko. Następnie w trakcie miksowania dodawać po jednym całym jajku i za każdym razem miksować około pół minuty. Wylać gotową masę serową na podpieczony spód. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika, piec w tej temperaturze 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec jeszcze 90 minut. Sernik wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Pianka truskawkowa:
500 g mrożonych truskawek
1 galaretka truskawkowa
1 czubata łyżeczka żelatyny
3 łyżki cukru
250 ml śmietany kremowej 30 %
250 ml jogurtu naturalnego

Truskawki rozmrozić i zmiksować blenderem. Truskawki nie muszą się rozmrozić całkowicie, wystarczy, że będą na tyle miękkie, że będzie je można zmiksować. Galaretkę, żelatynę i cukier rozpuść w 1 szklance wrzącej wody, dokładnie rozmieszać do rozpuszczenia się składników i wystudzić. Śmietanę ubić na sztywno, dodać jogurt i ubijać jeszcze chwilę, następnie wymieszać ze zmiksowanymi truskawkami i wystudzoną galaretką. Wyłożyć na wystudzony sernik i wstawić do lodówki do stężenia.



środa, 13 marca 2013

Kapuśniak wege z kiszonej kapusty z kminem rzymskim



Istnieje teza, że kapuśniak bez mięsa się nie uda. Nic bardziej mylnego. Zestaw przypraw do poniższej wersji tworzy smak, obok którego nawet zagorzali wyznawcy kapuśniaku na żeberkach nie przejdą obojętnie. Można ewentualnie podać kapuśniak z podsmażonymi na chrupko plasterkami kiełbasy, lub skwarkami z boczku, które nakładamy na wierzch kapuśniaku już na talerzach.  Podstawą tej zupy jest dobrej jakości kiszona w tradycyjny sposób kapusta.


Kapuśniak wege z kiszonej kapusty

1 kg kiszonej kapusty
1 liść laurowy, 3 ziela angielskie

  • Kapustę zalać wodą, tak by kapusta była nią przykryta, dodać liść, ziele i gotować do miękkości ok. 1 godzinę na wolnym ogniu. Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna można ją przed gotowaniem przepłukać zimną wodą. Kapustę odcedzić, ale zostawić wodę spod kapusty.
  • Jednocześnie w drugim garnku gotujemy wywar z jarzyn z poniższych składników:

4 marchewki obrane w całości
pęczek włoszczyzny
10 ziaren czarnego pieprzu
2 litry wody
½ łyżeczki soli
  • Mniej więcej w tym samym czasie mamy ugotowaną kapustę i wywar z jarzyn. Wywar odcedzamy przez sito. Do kapuśniaku zostawiamy tylko marchewkę, reszta włoszczyzny nie będzie potrzebna. 

pozostałe składniki:

4-5 średnich ziemniaków
2 średnie cebule
3 łyżki masła
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
1/4 łyżeczki mielonej ostrej papryki (można pominąć)
2 łyżeczki suszonego oregano
2 łyżki sosu sojowego


  • Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, wrzucamy do odcedzonego wywaru z jarzyn i gotujemy do miękkości.
  • Marchewkę z wywaru kroimy w pasterki.
  • Na patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy pokrojone w kosteczkę cebule. Kiedy cebula się zeszkli dodajemy, kmin, kminek i oregano oraz paprykę.
  • Wszystko mieszamy i dodajemy do wywaru z ziemniakami.
  • Następnie dodajemy pokrojoną marchewkę i sos sojowy.
  • Na końcu jak ziemniaki są już miękkie dodajemy ugotowaną kapustę. Można ją przed dodaniem do zupy pokroić. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze chwilę.
  • Jeżeli kapuśniak jest za mało kwaśny doprawiamy go odstawioną wodą z gotowania kapusty. Solimy do smaku i doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem.

wtorek, 12 marca 2013

Śniadanie prawie wiosenne. Bułeczki i sałata.

Szybkie bułeczki na poranne śniadanie. Jeżeli chcemy je zrobić naprawdę szybko pomijamy etap wyrastania ciasta i od razu formujemy bułeczki. Upieką się zanim zdążymy wypić kawę i zrobić do nich sałatkę z warzyw. 
"miałam tylko nieco wiosny w palcach..." 
                                                                       H.Poświatowska


Bułeczki z czosnkiem i z makiem.

składniki na 12 bułeczek

400 g mąki pszennej najlepiej typ 650 lub innej
pół łyżeczki soli kamiennej
50 g suchego maku
8 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru lub miodu
260 g ciepłej wody
30 g roztopionego masła

  • Mąkę mieszamy z makiem i solą, robimy zagłębienie, do którego wkładamy pokruszone drożdże i miód lub cukier.
  • Ważymy odpowiednią ilość wody, następnie połową zalewamy drożdże i odstawiamy na 10 min. w ciepłe miejsce, aż drożdże się spienią.
  • Wyrabiamy gładkie ciasto dodając resztę wody i roztopione przestudzone masło.
  • Jeżeli mamy czas odstawiamy ciasto na 1 h w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, jeżeli nie dzielimy je od razu na 12 części i formujemy podłużne bułeczki. Środek nacinamy ostrym nożem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na czas przygotowania nadzienia. Układając bułki na blasze zachowujemy niewielkie odstępy - bułki urosną jeszcze w trakcie pieczenia.

nadzienie:

30 g masła
4 ząbki czosnku drobno posiekane
2 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
  • Składniki rozetrzeć do połączenia. Nałożyć nadzienie w nacięcia w bułeczkach.
  • Piec 15-20 minut w temperaturze 180 stopni, aż się lekko zrumienią. 




Sałatka wiosenna:

1 opakowanie roszponki
1 awokado obrane, pokrojone i skropione sokiem z cytryny
250 g sera feta pokrojonego w kostkę
250 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na 4 części
½ czerwonej cebuli posiekanej w kosteczkę
1 zielona cebula dymka drobno posiekana
czarne oliwki bez pestek
Świeżo zmielony pieprz, sól

Sos: 1 łyżka octu ryżowego, 3 łyżki dobrej oliwy, oregano. Wymieszać i polać sałatkę.



piątek, 8 marca 2013

Ciabatta z pastą z czarnych oliwek.

Ciabatta z płatkami owsianymi

Składniki na 6 szt.:
1200 ml mąki typ 650
300 ml płatków owsianych rozdrobnionych blenderem
1 łyżka miodu lub cukru
70 g świeżych drożdży
1 łyżka oliwy
1  łyżeczka soli

do posypania: czarny sezam

Wykonanie:

Mąkę wymieszać z płatkami i solą. Do zagłębienia w mące wkruszyć drożdże, dodać miód lub cukier i zalać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Odstawić na 10 min., aż drożdże się spienią.
Wszystkie składniki dobrze wymieszać i odstawić na 1 h do wyrośnięcia.  Wyrośnięte ciasto zagnieść i podzielić na 6 części. Ciasto będzie bardzo luźne, ale nie należy dosypywać mąki, można je jedynie oprószyć mąką z wierzchu, żeby łatwiej było je dzielić  na części.
Ciabatty układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w kształcie podłużnych wałków.  Z wierzchu posypać sezamem lub innymi ulubionymi ziarnami.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C i włożyć ciabatty. Po 15 min zmniejszyć temperaturę do 150 stopni C i piec jeszcze ok.15 min. Aż się zrumienią.
Po wyjęciu z piekarnika zdjąć z blachy i wyłożyć na kratkę kuchenną do wystudzenia. 

Pasta z czarnych oliwek:

1 słoiczek czarnych oliwek bez pestek
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy 
sól i pieprz do smaku

Wszystkie składniki zmiksować blenderem.