piątek, 28 czerwca 2013

Tort lodowy z malinami i białą czekoladą


Tort lodowy z malinami i białą czekoladą - jak balsam dla duszy na gorące dni lata. Przygotowanie tortu nie trwa długo, ale czynności wstępne wymagają rozłożenia w czasie. Tort jest naprawdę duży, przygotowywałam go w tortownicy o średnicy 28 cm, można też użyć 30 cm - do mniejszej się nie zmieści. Bez problemu daje się pokroić na 16 dużych kawałków. Jeżeli nie przygotowujecie go dla gości, można wykonać mniejszy z połowy podanych składników.


Jogurtowy tort lodowy z malinami, białą czekoladą i bezą, na kokosowym spodzie

składniki na masę lodową: 

6 dużych jogurtów greckich po 330 g (użyłam firmy Zott i jestem zadowolona z efektu)
750 ml śmietany kremowej 30%
9 żółtek
1 szklanka cukru (może być cukier puder)

składniki na kokosowy spód:

4 białka 
szczypta soli
50 g cukru
130 g wiórków kokosowych
20 g mąki pszennej

dodatkowo:

500 g malin - można użyć mrożonych
100 g białej czekolady
100 g pokruszonej białej bezy



Wykonanie:
przygotowanie tortu należy rozpocząć, dwa dni przed planowanym podaniem tortu

dzień pierwszy

  • jogurty wykładamy na sito wyłożone gazą (chyba, że mamy naprawdę gęste sito - wtedy gazę możemy pominąć), sito zawieszamy na misce, ale tak by nie dotykało dna i odstawiamy do lodówki na 24 h do odsączenia. Z podanej ilości jogurtów w przepisie odsączy się ok. 1/2 litra płynu - należy to przewidzieć dobierając wielkość miski,
  • pieczemy kokosowy spód. Białka ubijamy z solą na sztywna pianę, dodajemy cukier i ubijamy jeszcze chwilę. Wiórki mieszamy z mąką, dodajemy do ubitej piany i delikatnie mieszamy szpatułką. Spód tortownicy o średnicy minimum 28 cm, wykładamy papierem do pieczenia i nakładamy masę kokosową. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 10 minut. Wyjmujemy z piekarnika, studzimy i wstawiamy do zamrażarki razem z formą.
dzień drugi
  • jeżeli używamy świeżych malin wstawiamy je do zamrożenia,
  • czekoladę siekamy na drobne kawałki, lub ścieramy na tarce i zamrażamy,
  • bezy kruszymy na niezbyt drobne kawałki i zamrażamy,
  • żółtka ubijamy z cukrem na puszystą masę, 
  • śmietanę wlewamy do rondla, doprowadzamy do wrzenia i wlewamy do ubitych żółtek. Dokładnie mieszamy i wlewamy ponownie do rondla i podgrzewamy na niezbyt dużym ogniu cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje i powiększy swoją objętość, należy to uwzględnić dobierając wielkość rondla, w przeciwnym wypadku masa nam wykipi. Masę zdejmujemy z ognia i studzimy.
  • wystudzoną masę mieszamy z odsączonym jogurtem do połączenia składników i wstawiamy do zamrażarki na około 5 godzin. Co godzinę mieszamy całość łyżką. Masa powinna się zamrozić na tyle, żeby można ją było nakładać do tortownicy. Pod koniec dodajemy zamrożoną wcześniej czekoladę i mieszamy.
  • Wyjmujemy zamrożony w tortownicy spód nakładamy 1/3 masy, posypujemy połową zamrożonej bezy i 1/3 zamrożonych malin, wstawiamy na 1/2 h do zamrażarki, następnie powtarzamy czynność. Na koniec wykładamy ostatnią trzecią część masy, wyrównujemy wierzch, posypujemy malinami i wstawiamy do całkowitego zamrożenia.
dzień trzeci
  • wyjmujemy tort z zamrażarki na ok. 1 h przed podaniem, żeby można go było pokroić,
  • boki tortownicy oblewamy delikatnie ciepłą wodą - ułatwi to zdjęcie obręczy, a boki tortu pozostaną gładkie
Smacznego :)










czwartek, 27 czerwca 2013

Parfait truskawkowe





Deser na ciepłe dni lata, a dla wielbicieli lodów na każdą porę roku. Przygotowanie nie jest pracochłonne, jeżeli czynności odpowiednio rozłożymy w czasie. Wszystkie składniki powinny być dobrze schłodzone. Truskawki można pokroić i lekko zamrozić, ale nie za mocno, tak żeby dały się zmiksować. Wtedy zamrażanie całego deseru trwa krócej.

Parfait truskawkowe

składniki:
250 g serka mascarpone
100 g cukru pudru
2 jajka
250 ml śmietany 30%
400 g truskawek

Jajka ubić w misce z cukrem na puszystą masę. Następnie miskę postawić na rondlu z gorąca wodą i dalej ubijać aż masa powoli zgęstnieje. Woda w rondlu w czasie ubijania masy na parze powinna być cały czas podgrzewana. Kiedy masa zgęstnieje, co trwa  ok. od 8 do 10 minut, odstawić ją do wystygnięcia. Masę najlepiej przygotować wcześniej, żeby miała czas dobrze się schłodzić, zanim przystąpimy do przygotowania parfait. Śmietanę ubić z cukrem, w trakcie ubijania dodać porcjami serek mascarpone. Na końcu połączyć obie masy i dodać zmiksowane truskawki. Wylać do blaszki wyłożonej folią lub papierem do pieczenia i wstawić na kilka godzin do zamrożenia. W trakcie zamrażania przemieszać masę kilka razy co ok.1,5 godziny. 

środa, 26 czerwca 2013

Sałatka makaronowa ze szpinakim


Sałatka makaronowa ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Doskonale sprawdza na obiad w ciepłe dni lata lub jako lekki lunch do pracy. Można ją wtedy przygotować dzień wcześniej i przechować w pojemniku w lodówce. 

Składniki:
250 g dobrej jakości makaronu z pszenicy durum 
250 g świeżego szpinaku (nie mrożonego)
50 g suszonych pomidorów marynowanych w oliwie (odsączonych i pokrojonych w paseczki)
50 g łuskanych ziaren słonecznika
3 łyżki posiekanego szczypiorku
kilka listów posiekanej bazylii

Sos:
3 łyżki oliwy (może być spod suszonych pomidorów)
1 łyżka octu balsamicznego
1 ząbek czosnku zmiażdżony
1/2 łyżeczki miodu
sól i świeżo mielony czarny pieprz do smaku
dla wielbicieli ostrych smaków: można dodać, ale niekoniecznie 1/2 łyżeczki drobno posiekanej papryczki chili (bez pestek)

Makaron gotujemy w osolonej wodzie al dente, odcedzamy, przelewamy zimną wodą, ponownie odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Słonecznik prażymy na suchej patelni z dodatkiem odrobiny soli, mieszając od czasu do czasu, żeby się nie przypalił, przesypujemy na talerzyk, żeby szybciej ostygł. Listki szpinaku kroimy, ale grubo i niezbyt dokładnie. Łączymy w jednej misce makaron, szpinak, pomidory, słonecznik, szczypiorek i bazylię. Wszystkie składniki sosu mieszamy, można to zrobić w zakręconym słoiku energicznie potrząsając do połączenia się składników. Polewamy sałatkę sosem i delikatnie mieszamy. 

niedziela, 23 czerwca 2013

Pieczone mini-serniczki z truskawkami


Małe mini serniczki pieczone z truskawkami, alternatywna wersja tradycyjnego sernika pieczonego w całości. Podobnie jak w muffinkach z truskawkami, truskawki można przykryć odrobiną galaretki truskawkowej. Najlepiej smakują dobrze schłodzone podane prosto z lodówki.


Mini serniczki z truskawkami

składniki na 12 sztuk:

150 g pokruszonych ciastek digestive lub innych pełnoziarnistych
500 g sera na serniki
1/2 szklanki (250ml) cukru pudru
1 pełna łyżka proszku budyniowego o smaku śmietankowym lub waniliowym
2 białka z jajek
6 truskawek przekrojonych na połowę

Papilotki włożyć do formy na muffiny, wsypać pokruszone ciastka, delikatnie uklepać. Wszystkie składniki na masę serową wymieszać dobrze do połączenia się. Wyłożyć masę na pokruszone ciastka. Na wierzch połozyć połówki truskawek delikatnie wciskając je w masę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C i piec 25-30 min. Wyjąć, wystudzić i schłodzić w lodówce prze min. 3 godz.  

Muffinki z truskawkami


Muffinki z truskawkami bez dodatku proszku do pieczenia. Pomimo to ciasto wyrasta ładnie i jest puszyste. Idealny przepis jeżeli nie wiemy co zrobić z białek, które nam zostały z innych wypieków, a nie mamy akurat ochoty na bezę. Z podanych składników wychodzi 12 babeczek, ze standardowej formy na muffinki. Dodatkowo po upieczeniu i dokładnym wystudzeniu babeczek, można truskawki przykryć galaretką truskawkową. Rozpuszczamy galaretkę w połowie wody podanej na opakowaniu, studzimy i już prawie tężejącą nakładamy po łyżeczce na każdą babeczkę.


















Muffinki z truskawkami

składniki:
6 białek
szczypta soli
szklanki cukru
150 g masła roztopionego i wystudzonego
1 szklanka (250 ml) i 2 łyżki mąki pszennej tortowej
12 truskawek

Białka ubić z solą na sztywną pianę, pod koniec dodawać partiami cukier i ubijać jeszcze chwilę. Następnie dodać mąkę i delikatnie wymieszać szpatułką, na koniec dodać roztopione masło i jeszcze raz delikatnie wymieszać do połączenia się składników. Ciasto nałożyć do formy na muffinki, wyłożonej papilotkami. Ciasto nakładamy do pełna, równo z brzegami papilotek. Z podanej porcji składników wychodzi 12 babeczek. Do środka każdej włożyć jedną całą truskawkę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C i piec 25-30 min na złoty kolor. Po upieczeniu babeczki wyjąć z formy na kratkę kuchenną i wystudzić. Można posypać cukrem pudrem przed podaniem. 

czwartek, 20 czerwca 2013

Danie na upał 30 plus


Truskawkowo - bananowo - arbuzowy smoothie 

1 banan 
30 dag truskawek, umytych, obranych i najlepiej schłodzonych w zamrażarce ok.3 h (jeżeli się zamrożą, tym lepiej)
kawałek arbuza (z lodówki)
1 łyżka cukru (można pominąć jeżeli owoce są słodkie)
garść kostek lodu

Do przygotowania napoju potrzebujemy mikser z dzbankiem przystosowanym do  kruszenia lodu, jeżeli mamy w mikserze plastikowy dzbanek, to dodanie lodu należy pominąć i użyć odpowiednio schłodzonych owoców lub wrzucić całe kostki lodu do gotowego napoju. Wszystkie owoce zmiksować, na koniec wrzucić lód. 

środa, 19 czerwca 2013

Tort truskawkowy biały z kisielem


Tort truskawkowy z białym kremem śmietanowym, przełożony domowym kisielem z samych truskawek i plasterkami truskawek. do wykonania tortu potrzebujemy razem z dekoracją ok. 1 kg truskawek, z czego połowę zużywamy na przygotowanie kisielu, a resztę do przełożenia i dekoracji. Użycie kisielu zamiast galaretki do przełożenia tortu skraca czas przygotowania. Tort najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.


biszkopt:

5 jajek
szczypta soli
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej, najlepiej tortowej
1/4 szklanki maki ziemniaczanej

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę dodając szczyptę soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać przez sitko prosto do ubitej masy i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką. Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków formy niczym nie smarować, papierem wyłożyć tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170 stopni C około 30  minut. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm upuścić je (w formie) na blat kuchenny lub podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Przekroić na 3 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie  wystudzony.

krem śmietanowy:

1/2 l śmietany kremowej 30%
250 g serka mascarpone
2 czubate łyżki cukru pudru

śmietanę ubić z cukrem pudrem na sztywno, pod konie ubijania dodać mascarpone.

domowy kisiel truskawkowy do przełożenia tortu:


500 g truskawek

2 łyżki cukru pudru
2 łyżki maki ziemniaczanej

truskawki zmiksować blenderem razem z cukrem, odlać ok. 3/4 szklanki musu i wymieszać z mąką ziemniaczaną. Resztę musu przełożyć do rondla z grubym dnem i zagotować, następnie dodać mus z maką i ugotować kisiel. W trakcie zagotowywania musu, mieszać od czasu do czasu łyżką w garnku, żeby masa nie przywarła do dna. Gotowy kisiel wystudzić.



do nasączenia wymieszać poniższe składniki:

3 łyżki soku z cytryny
1 łyżka cukru pudru
6 łyżek zimnej wody

wykonanie tortu:

Układać kolejno blaty na tortownicy, każdy nasączyć, posmarować kisielem,na którym układamy plasterki truskawek a następnie kremem śmietankowym, przy czym kisiel  i truskawki nakładamy tylko na pierwszy i drugi blat, a na wierzch już nie. Całość tortu i boki posmarować kremem, udekorować truskawkami. Boki tortu można obłożyć pokruszonymi bezami.


środa, 12 czerwca 2013

Najlepsze i najprostsze ciasto jogurtowe z truskawkami


Ciasto jogurtowe z truskawkami lub innymi owocami lata - łatwe i proste do wykonania. Nie ma tendencji do zakalca, nawet jeżeli dodamy nieco więcej owoców niż w poniższym przepisie. Można je przygotować również w wersji z morelami lub malinami.




Składniki na tortownicę o średnicy ok. 28 cm:

2 jajka
1 szklanka (250 ml) cukru
1 cukier waniliowy lub 2 łyżki ekstraktu waniliowego
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 szklanki mąki pszennej (500 ml)
1 szklanka (250 ml) jogurtu naturalnego lub greckiego
50 g roztopionego i ostudzonego masła (ewentualnie można zastąpić olejem, ale polecam masło)

Ponadto:

300 g truskawek 
cukier puder do posypania

Jajka ubić z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, następnie dodać jogurt, potem mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, na koniec roztopione masło. Wszystko wymieszać i wyłożyć do tortownicy. Na wierzchu kłaść umyte i obrane truskawki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 170 stopni C i piec ok. 45 min. na jasno złoto. Po upieczeniu odstawić ciasto na chwilę do przestudzenia, następnie zdjąć obręcz i posypać jeszcze ciepłe cukrem pudrem.

czwartek, 6 czerwca 2013

Sernik na zimno z galaretką ze Sprite'a




Pyszny sernik na zimno - z galaretką ze Sprite'a, która świetnie podkreśla smak truskawek. Można go przygotować również w wersji na własnoręcznie upieczonym biszkopcie lub kruchym spodzie. 

Sernik truskawkowy na zimno z galaretką ze Sprite'a

spód: 
paczka podłużnych biszkoptów - wykładamy spód tortownicy o średnicy 25-28cm.


masa serowa:
600 g sera na serniki
1 galaretka truskawkowa 
1 łyżeczka żelatyny
300 g truskawek
2 łyżki cukru pudru

Truskawki myjemy, obieramy i kroimy na małe kawałki. Galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance wody, dodajemy żelatynę, dokładnie mieszamy aż do rozpuszczenia i jeszcze gorącą zalewamy pokrojone truskawki, dodajemy cukier puder i dokładnie mieszamy łyżką. Odstawiamy do wystygnięcia, dodajemy ser i mieszamy na jednolitą masę. Wylewamy na spód z biszkoptów, odstawiamy do stężenia w chłodne miejsce. Zanim masa zastygnie układamy na wierzchu plasterki truskawek, przykleją się do masy i nie wypłyną na wierzch galaretki.

galaretka:
500 ml Sprite'a
2 czubate łyżeczki żelatyny.

Odlewamy ok. 100 ml Sprite'a, wsypujemy żelatynę i podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając, aż żelatyna się dokładnie rozpuści, następnie łączymy z pozostałą częścią Sprite'a i odstawiamy do wystygnięcia. Tężejącą galaretkę wylewamy na wierzch sernika i odstawiamy do dokładnego stężenia w chłodne miejsce lub do lodówki.



sobota, 1 czerwca 2013

Tort truskawkowy


Tort wyzwanie - trzypiętrowy., w podstawie 40x40cm. Biszkopt z 25 jajek, przełożony musem truskawkowym, kawałkami truskawek i kremem z bitej śmietany. Mus truskawkowy z kilograma truskawek. Krem z litra śmietany i półkilogramowego mascarpone.