czwartek, 31 października 2013

Sernik dyniowy


Sernik dyniowy na czekoladowym spodzie z pysznym kremem z pieczonej dyni. Do masy serowej jak i do kremu używamy musu z dyni upieczonej w piekarniku. Wykończenie wierzchu sernika warstwą kremu dyniowego z imbirem niezwykle podkreśla jego kolor i smak.




Jak przygotować mus z dyni, którego używamy w poniższym przepisie zarówno do masy serowej jak i do kremu:

  • dynię myjemy, wycieramy i razem ze skórą przekrawamy na kilka kawałków 
  • usuwamy pestki i luźną zawartość dyni. Zostawiamy tylko zwarty miąższ. Układamy kawałki dyni na blasze do pieczenia skórą do spodu.
  • piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C bez termoobiegu i pieczemy dynię około 50 minut do miękkości. Dynie bardziej wodniste pieką się krócej, ale wycieka z nich więcej soku, dynie o bardziej zwartym miąższu np. Hokkaido pieką się dłużej, ale zawierają mniej wody, praktycznie nie trzeba jej odsączać po upieczeniu.
  • po upieczeniu studzimy lekko dynię i jeżeli zawiera dużo wody odsączamy ją na durszlaku.
  • po wystudzeniu wybieramy nożem lub łyżką upieczony miąższ, skórę wyrzucamy.
  • jeżeli z miąższu nadal wycieka woda, ponownie odsączamy go na sicie. 
  • miąższ po całkowitym wystudzeniu i dokładnym odsączeniu na sicie miksujemy blenderem na gładki mus. 
  • Odmierzamy szklanką o pojemności 250 ml ilość potrzebną w przepisie. Resztę musu można zamrozić w plastikowym pojemniku lub wykorzystać do innych celów np. do ciasta dyniowego. 

Sernik dyniowy z imbirowym kremem z dyni
składniki na tortownicę o średnicy 30 cm

ciasteczkowy spód:
150 g herbatników petit beurre
1 czubata łyżka kakao
50 g masła

masa serowa:
1 kg sera na serniki
2 szklanki musu z pieczonej dyni 
5 jajek
1,5 szklanki cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej  


krem z dyni z imbirem:
1 szklanka musu z upieczonej dyni 
1/2 szklanki mleka
2 łyżki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka mielonego imbiru w proszku


wykonanie:

  • spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia
  • herbatniki zmiksować blenderem, dodać kakao i wymieszać,
  • masło roztopić i wlać do rozdrobnionych ciasteczek, następnie wymieszać i rozłożyć na spodzie tortownicy. Delikatnie uklepać.
  • do misy miksera włożyć ser razem z musem z dyni. Ucierać przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach, aż masa będzie gładka. Dodać mąkę i wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku.  Na koniec dodać cukier, zmiksować i wylać na przygotowany spód. 
  • wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec 15 min. po czym obniżyć temperaturę do 120 stopni C i piec jeszcze 90 minut. 
  • W tym czasie przygotować imbirowy krem z dyni. Wszystkie składniki kremu wymieszać łyżką w kubku lub misce. Pół godziny przed końcem pieczenia wyjąć sernik posmarować kremem dyniowym (krem przez nałożeniem ponownie wymieszać, bo mleko ma tendencję do wytrącania się z dyni) i wstawić na pozostałe 30 minut do piekarnika.
  • sernik przed podaniem dobrze schłodzić, najlepiej przez całą noc w lodówce.


wtorek, 29 października 2013

Chleb


Bardzo łatwy chleb bez zagniatania z grubą i chrupiącą skórką wg przepisu Jima Laheya. Wypiekany w wysokiej temperaturze 250 stopni C, najlepiej w żeliwnym garnku z pokrywką, ale można tez użyć naczynia ceramicznego z pokrywką. Chleb jest bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu, za to smakuje wybornie. Środek ma wilgotny i sprężysty, a skórkę niezwykle chrupiącą. Nam przypomniał smak chleba z dzieciństwa. 



Chleb pszenny z grubą i chrupiącą skórką wg przepisu Jima Laheya

składniki:
400 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
15 g drożdży świeżych
300 g letniej wody


  • mąkę wsypujemy do miski, dodajemy sól. Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem i wlewamy do mąki, wszystkie składniki mieszamy w misce łyżką bardzo krótko, tak żeby się z grubsza połączyły, przykrywamy miskę talerzem lub folią i odstawiamy na 12-18 godzin w temperaturze pokojowej, najlepiej na noc,
  • do pieczenia należy przygotować garnek żeliwny z pokrywką o średnicy 21-25 cm lub naczynie ceramiczne z pokrywką,
  • deskę kuchenną grubo posypać mąką, wyłożyć ciasto chlebowe (ciasto będzie dość rzadkie) i rękami umoczonymi w mące zawinąć brzegi ciasta do środka na kształt kuli lub koperty, a następnie odwrócić ciasto łączeniem do spodu, posypać grubo mąką i odstawić przykryte do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Ważne jest dokładne posypanie dość grubo zarówno spodu jak i wierzchu ciasta, żeby ciasto nie przykleiło się do podłoża, 
  • pod koniec wyrastania nagrzewamy piekarnik do 240 stopni C bez termoobiegu, razem z garnkiem do pieczenia chleba, żeby się też nagrzał. Garnka niczym nie smarujemy. 
  • wyjmujemy nagrzany garnek - uwaga będzie bardzo gorący - zdejmujemy pokrywkę, następnie dłońmi oprószonymi mąką wrzucamy do garnka ciasto chlebowe, łączeniem do góry, przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika,
  • pieczemy 30 minut, następnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy skórkę przez kolejne 15-20 min., ale tak by wierzch był zrumieniony, a nie spalony.
  • wyjmujemy garnek z pieca, zdejmujemy pokrywkę i po kilku minutach wyjmujemy chleb podważając go nożem, powinien wyjść bez problemu. Odstawimy na kratkę kuchenną do wystudzenia. 

poniedziałek, 28 października 2013

Biały kalafior


Kalafior - szlachetne warzywo o niezwykłym kształcie i kolorze. Dzisiaj jako danie główne, a nie dodatek do obiadu. Zapiekany w towarzystwie ziemniaków w pysznym kremowym sosie z dodatkiem sera. Dodatkowo wierzch zapiekanki można posypać podsmażonym boczkiem pokrojonym w kostkę.



Kalafior zapiekany z ziemniakami, białym sosem i serem

składniki:
7 niedużych ziemniaków ugotowanych w mundurkach
1 średni kalafior
sól, świeżo zmielony pieprz

składniki na sos:
25 g masła
25 g maki pszennej
300 ml mleka
100 g kremowego sera topionego o zdecydowanym smaku np. tylżycki lub inny ulubiony ser


  • kalafior dzielimy na różyczki i gotujemy na parze al dente
  • ziemniaki gotujemy w mundurkach, obieramy i kroimy na plasterki
  • w formie do zapiekania układamy warstwę pokrojonych ziemniaków, następnie warstwę kalafiora - również można pokroić go w plastry, ale nie jest to konieczne, ponownie ziemniaki i kalafior. Całość solimy i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.
  • przygotowujemy sos: na patelni rozgrzewamy masło dodajemy mąkę, smażymy ok. 1-2 min., następnie dodajemy porcjami chłodne mleko cały czas mieszając, na koniec wrzucamy pokrojony serek i mieszamy podgrzewając całość, aż się rozpuści i uzyskamy sos o kremowej konsystencji. Doprawiamy do smaku solą. Jeżeli powstały nam grudki w sosie, które nie chcą się rozpuścić, studzimy sos i miksujemy blenderem.
  • zalewamy sosem ziemniaki i kalafior
  • piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C bez termoobiegu. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy ok. 20 minut.


wtorek, 22 października 2013

Szarlotka z bezą


Szarlotka z bezą i prażonymi jabłkami. Najlepiej smakuje podana na ciepło z gałką lodów waniliowych. Spód i beza są wyjątkowo kruche. Nawet jeżeli jabłka użyte do szarlotki są bardzo kwaśne, wszystko łagodzi słodycz bezy. 



Szarlotka z bezą
składniki na tortownicę o średnicy 30 cm

składniki na kruchy spód:
250 g mąki krupczatki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
50 g cukru
100 g masła
3 żółtka (białka zostawiamy do bezy)

beza:
3 białka
szczypta soli
150 g cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej 

nadzienie:
1/2 kg obranych jabłek
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka cukru


  • jabłka pokroić w plasterki, na patelni lub w garnku rozgrzać sok z cytryny z łyżką cukru i wrzucić pokrojone jabłka. Smażyć 5 minut, mieszając od czasu do czasu, pod koniec dodać cynamon. Odstawić do wystudzenia,
  • połączyć wszystkie składniki na kruchy spód i wyrobić do konsystencji kruszonki. Wyłożyć na spód tortownicy i delikatnie uklepać,
  • wstawić tortownicę do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C bez termoobiegu i podpiekać spód przez 15 minut,
  • w tym czasie przygotować bezę. Ubić białka z solą na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier cały czas ubijając, na koniec mąkę ziemniaczaną,
  • wyjąć podpieczony spód, nie wyłączać piekarnika, wyłożyć na niego jabłka, przykryć bezą i wstawić do piekarnika na 30 min. Na ostatnie 10 minut pieczenia włączyć dodatkowo termoobieg, który wysuszy dodatkowo bezę i będzie ona bardziej krucha.

sobota, 19 października 2013

Zielony makaron z kurkami i cukinią


Zielony makaron z kurkami i cukinia w pysznym sosie szafranowym na bazie żółtek. Szafran w tym przepisie można zastąpić kurkumą lub pominąć. 


Makaron z kurkami i cukinią w sosie szafranowym

składniki:
250 g zielonego makaronu
200 g cukinii
200 g kurek
1 łyżka masła
1 łyżka oliwy

sos:
100 ml śmietany kremowej 30%
2 żółtka
kilka nitek szafranu lub szczypta kurkumy
sól
świeżo zmielony pieprz


  • kurki oczyścić, przepłukać wrzątkiem, odsączyć. Większe grzyby przekroić na połowę,
  • cukinię umyć i zetrzeć na wiórki razem ze skórą na grubej tarce,
  • przygotować sos: wszystkie składniki połączyć i wymieszać widelcem, odstawić 
  • na patelni rozgrzać masło z oliwą. Wrzucić kurki, posolić, smażyć mieszając od czasu do czasu ok. 3 min., dodać starta cukinię i smażyć razem jeszcze ok. 2 min.  
  • w tym samym czasie ugotować makaron w osolonej wodzie, odcedzić,
  • do kurek z cukinią dodać makaron, polać sosem i podgrzewać jeszcze chwilę na patelni, do momentu aż sos zgęstnieje.


czwartek, 17 października 2013

Brokuł - drzewko szczęścia.


Brokuł w pysznej sałatce z serem feta, grillowaną cukinią i prażonymi pestkami dyni. Podstawą sukcesu tego dania są świeże składniki i właściwe przygotowanie brokułów, tak aby pozostały chrupkie. Brokuły wrzucamy do wrzącej wody tylko na chwilę do momentu, kiedy woda ponownie zawrze, wtedy natychmiast odcedzamy je i przelewamy zimna wodą. Tak przygotowane brokuły zachowają kolor i będą chrupiące.  

Brokuł z fetą, grillowaną cukinią i prażonymi pestkami dyni.

1 dorodny brokuł
1 nieduża cukinia
50 g pestek dyni 
50 g sera feta
1 ząbek czosnku
4 łyżki oliwy
sól


  • pestki dyni uprażyć z odrobiną soli na suchej patelni, cały czas mieszając, żeby się nie przypaliły, odstawić do wystudzenia,
  • brokuł podzielić na kawałki, zagotować lekko osoloną wodę w garnku, wrzucić brokuł do wrzątku, doprowadzić do wrzenia, odcedzić, przelać zimna wodą i odsączyć na sicie lub durszlaku,
  • przygotować marynatę do cukinii: zmiażdżyć czosnek, posolić i wymieszać z 1 łyżką oliwy, cukinię umyć, pokroić na plasterki lub półplasterki, wrzucić do marynaty i wymieszać. Rozgrzać patelnię grillową lub zwykłą i podsmażyć cukinię na rumiano,
  • w misce ułożyć brokuły, grillowaną cukinię, ser feta pokrojony w kostkę, posypać prażonymi pestkami dyni i polać 3 łyżkami dobrej oliwy.

niedziela, 13 października 2013

Sernik bardzo cytrynowy



Kremowy sernik o bardzo wyraźnej cytrynowej nucie przykryty warstwą lemon curd. Najlepiej przygotować go dzień przed podaniem, sernik powinien dobrze się schłodzić i stężeć. Lemon curd możemy również przygotować dzień wcześniej i przechować w słoiku w lodówce.

Sernik cytrynowy z lemon curd
składniki na tortownicę o średnicy 25-28 cm

ciasteczkowy spód:
100 g herbatników petit beurre
50 g wiórków kokosowych
1 czubata łyżka kakao
70 g masła

masa serowa:
1 kg sera na serniki
1 puszka mleka zagęszczonego słodzonego
5 jajek
skórka otarta z dwóch cytryn (tylko żółta wierzchnia część)
sok wyciśnięty z 1 cytryny
2 łyżki likieru limoncello (można pominąć)

lemon curd:
2 cytryny
2 jajka
70 g cukru
70 g masła

wykonanie:

  • spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia
  • herbatniki razem z wiórkami zmiksować blenderem, dodać kakao i wymieszać,
  • masło roztopić i wlać do rozdrobnionych ciasteczek, następnie wymieszać i rozłożyć na spodzie tortownicy. Delikatnie uklepać łyżką.
  • cytryny sparzyć wrzątkiem, dokładnie umyć i wytrzeć. 
  • do misy miksera włożyć ser razem z zagęszczonym mlekiem. Ucierać przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach, aż masa będzie gładka. Wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec zmiksować z mlekiem, dodać skórkę, sok z cytryny i ewentualnie likier i wylać na przygotowany spód. 
  • wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piec 15 min. po czym obniżyć temperaturę do 120 stopni C i piec jeszcze 90 minut.
  • sernik przed podaniem dobrze schłodzić, najlepiej przez całą noc w lodówce.
  • przed podaniem wierzch sernika posmarować schłodzonym lemon curd.


wykonanie lemon curd:

  • cytryny sparzyć wrzątkiem, dokładnie umyć i wytrzeć
  • otrzeć tylko wierzchnią żółtą warstwę skórki z obu cytryn i wycisnąć sok z obu cytryn. Sok przecedzić przez sitko.
  • połączyć w metalowej misce sok i skórkę z cytryn, cukier i jajka, roztrzepać dobrze widelcem.
  • miskę postawić na garnku wypełnionym wodą (dno nie może dotykać wody) i podgrzewać cały czas mieszając łyżką. 
  • dodawać po kawałku zimne masło. Cały czas mieszać do czasu aż masa zacznie gęstnieć, wtedy natychmiast zdjąć miskę z garnka i jeszcze chwile mieszać. Krem na tym etapie będzie miał konsystencje bardzo rzadkiego budyniu.
  • odstawić do wystudzenia. Krem w trakcie stygnięcia jeszcze zgęstnieje.


  • piątek, 11 października 2013

    Duszonki udomowione


    Duszonki warzywne w wersji udomowionej z piekarnika. Najlepiej przygotować je w garnku żeliwnym z pokrywką, ale można też w ceramicznym. Naczynie wykładamy folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Do warzyw można dodać surowego wędzonego boczku lub dobrego domowego smalcu. W wersji wegetariańskiej dodajemy np. olej rzepakowy. Oczywiście tak przygotowane duszonki można też upiec na ognisku.

    Duszonki warzywne 

    składniki:
    1,5 kg ziemniaków
    4 średnie marchewki
    4 średnie buraki
    2 cebule
    1/4 główki kapusty włoskiej
    4 pełne łyżki smalcu, w wersji wegetariańskiej 12 łyżek oleju
    sól, świeżo zmielony pieprz


    • piekarnik nagrzewamy do 190 stopni C 
    • warzywa obieramy, myjemy i kroimy na plasterki
    • garnek lub naczynie wykładamy folią aluminiowa lub papierem do pieczenia
    • na spodzie układamy najgrubsze liście z kapusty
    • następnie układamy warstwami w 4 porcjach pokrojone warzywa, każdą warstwę solimy i posypujemy zmielonym pieprzem w następującej kolejności;  ziemniaki, cebula, marchew, buraki, 1/4 porcji smalcu lub oleju. 
    • po ułożeniu 4 warstw, przykrywamy warzywa pozostałymi liśćmi z kapusty, delikatnie dociskamy całość do dna naczynia i przykrywamy folia lub papierem, przykrywamy pokrywką
    • wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 1,5 godziny
    • przy wyjmowaniu należy uważać bo garnek jest bardzo gorący



    środa, 9 października 2013

    Czekoladowe ciasto jogurtowe ze śliwkami





    Czekoladowe ciasto jogurtowe ze śliwkami. Po połączeniu składników ciasto wychodzi dość gęste i wydaje się, że będzie niskie, ale w trakcie pieczenia pięknie wyrasta. Nie ma tendencji do zakalca, bez problemu unosząc śliwki, które pozostają na wierzchu ciasta i nie zatapiają się w jego wnętrzu. 

    składniki:
    na tortownicę o średnicy 30 cm, składniki odmierzamy szklanką o pojemności 250 ml

    125 g masła
    1 szklanka cukru
    2 jajka
    250 ml jogurtu naturalnego
    2 szklanki mąki pszennej tortowej
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 
    1/2 szklanki kakao
    10 śliwek przekrojonych na połowę i wypestkowanych
    cukier puder do posypania


    • masło roztopić i wystudzić
    • jajka ubić z cukrem na puszystą masę, dodać jogurt i wymieszać
    • mąkę i kakao wymieszać w oddzielnej misce z sodą i proszkiem do pieczenia, następnie dodać do masy i wymieszać
    • na koniec dodać roztopione masło i wymieszac do połączenia się składników
    • przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i ułożyć na wierzchu połówki śliwek
    • wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C bez termoobiegu. Piec ok.40-45 min. 
    • wyjąć, wystudzić i posypać cukrem pudrem


    piątek, 4 października 2013

    Sos grzybowy


    Najlepszy sos grzybowy z grzybów leśnych, niezwykle aromatyczny. Bardzo szybki w przygotowaniu. można podawać go z kaszą gryczaną, kopytkami czy pieczonymi ziemniakami lub po prostu z pieczywem. Grzybów nie gotujemy wcześniej, przepłukujemy je tylko wrzątkiem, a następnie zimną wodą. Pozbywamy się w ten sposób reszty zanieczyszczeń, a grzyby nie chłoną dużo wody oraz nie tracą smaku i aromatu, który wydobywa się dopiero podczas smażenia.



    Sos grzybowy z grzybów leśnych

    składniki: 

    grzyby leśne ok. 500 g (np.borowiki, podgrzybki, maślaki)
    1 cebula
    1 ząbek czosnku
    2 łyżki oliwy
    2 łyżki masła 
    100 ml śmietany kremowej 30% 
    sól, świeżo zmielony pieprz
    natka pietruszki 

    • Grzyby dokładnie obieramy i czyścimy. Maślaki obieramy ze skóry. Przed pokrojeniem grzyby przelewamy wrzącą wodą na durszlaku, następnie przepłukujemy zimną wodą i odstawiamy do odsączenia. Po wykonaniu tych czynności kroimy je na plasterki.
    • Cebulę siekamy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju razem ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku, lekko rumieniąc, dodajemy masło, dobrze rozgrzewamy i wrzucamy pokrojone grzyby. 
    • Smażymy mieszając od czasu do czasu ok.10-15 min. W trakcie smażenia doprawiamy solą.
    • Wlewamy śmietanę i podgrzewamy jeszcze chwilę, cały czas mieszając.
    • Na koniec wrzucamy posiekaną natkę pietruszki i doprawiamy pieprzem, ewentualnie jeszcze solą. 

    wtorek, 1 października 2013

    Ogórki chilli


    Ogórki chilli. Z podanego przepisu można przygotować ogórki zarówno do zjedzenia, zaraz po przygotowaniu, jak i z zamiarem pasteryzowania ich w słoikach. Jeżeli zamierzamy zjeść ogórki po przygotowaniu, należy odpowiednio zmniejszyć ilość składników. Przygotowanie nie zajmie nam dużo czasu pod warunkiem, że odpowiednio rozłożymy czynności w czasie. Ogórki najlepiej zasypać solą wieczorem, rano zalać zalewą i wieczorem włożyć do słoików. W międzyczasie część możemy zużyć jako sałatkę do obiadu. Ilość chilli można zmniejszyć lub zwiększyć wg upodobań.

    Ogórki chilli

    proporcja na 10 małych słoików o pojemności 330 ml

    3 kg małych twardych ogórków
    5 łyżek soli
    1 główka czosnku
    4 płaskie łyżeczki chilli w proszku

    Składniki na zalewę:
    4 szklanki wody
    300 ml octu 10%
    6 łyżek oleju
    30 dag cukru


    • Ogórki pokroić na ósemki, jeżeli maja duże ziarna należy je usunąć, zasypać solą, wymieszać i odstawić na 6 godzin pod przykryciem. 
    • Po tym czasie odcedzić ogórki - pod wpływem soli wypłynie z nich dużo wody.
    • Czosnek obrać pokroić na plasterki i wymieszać z ogórkami. Następnie dodać chilli i też wymieszać.
    • Zagotować składniki zalewy i gorącą zalać ogórki. Następnie odstawić na 12 godzin.
    • Tak przygotowane ogórki nadają się już do jedzenia. To czego nie zjemy wkładamy do słoików i zalewamy zalewą spod ogórków. Słoiki mocno zakręcamy.
    • Wstawiamy słoiki do garnka wyłożonego bawełnianą ściereczką, zalewamy zimną wodą do wysokości 3/4 słoików i doprowadzamy do wrzenia wody. po czym wyjmujemy z wody i odstawiamy do wystudzenia.