poniedziałek, 29 grudnia 2014

Sernik chałwowy z galaretką kawową


Sernik chałwowy z galaretką kawową espresso na pysznym kruchym bezglutenowym spodzie. Migdały na kruchy spód najlepiej samemu zmielić w blenderze bez obierania ze skóry. Sernik można upiec dzień wcześniej, dobrze schłodzić i dopiero na drugi dzień zrobić galaretkę kawową. Sernik jest boski, galaretka z kawy subtelnie komponuje się z chałwą, spód jest bardzo kruchy i nie trzeba go wcześniej podpiekać. Pozdrawiam wszystkich chałwożerców.




Sernik chałwowy z galaretką kawową espresso


składniki na spód:
100 g mielonych migdałów
50 g mąki ryżowej
50 g mąki ziemniaczanej
1 łyżka kakao
50 g cukru
szczypta soli 
100 g masła

składniki na krem chałwowy:
250 g chałwy waniliowej
75 ml kawy espresso
75 ml śmietany kremowej 30%

składniki na masę serową:
500 g tłustego twarogu zmielonego trzykrotnie
250 g mascarpone
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 jajka
3/4 szklanki cukru pudru

 
galaretka kawowa espresso:
100 ml mocnego espresso
100 ml wody
2 łyżeczki miodu
1 łyżeczka żelatyny
  • przygotować spód: suche składniki wymieszać w misce, dodać sól, cukier i roztopione masło. Wszystko wymieszać, wyłożyć na spód tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie ugnieść.
  • przygotować krem chałwowy: ok. 20 g chałwy odłożyć do dekoracji wierzchu sernika. Resztę chałwy rozgnieść widelcem, wymieszać w rondlu z espresso i śmietaną i podgrzać aż chałwa się rozpuści i składniki się połączą. Odstawić do wystudzenia.
  • przygotować masę serową: do misy miksera włożyć biały ser, mascarpone i mąkę ziemniaczaną. Ucierać przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach, aż masa będzie gładka. Wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec dodać wystudzony krem chałwowy i całość wymieszać. Jeżeli w masie są grudki sera, zmiksować całość blenderem, aż do uzyskania gładkiej masy. Wyłożyć na spód.  
  • wstawić sernik do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec jeszcze przez 90 minut. 
  • sernik dobrze schłodzić i przygotować galaretkę kawową: żelatynę namoczyć w 3 łyżkach zimnej wody.  Espresso z wodą doprowadzić do wrzenia i zalać napęczniałą żelatynę, dodać miód i mieszać aż żelatyna się rozpuści. Wystudzić i wylać na wierzch sernika. Odstawić do stężenia.
  • sernik przed podaniem dobrze schłodzić. Wierzch udekorować pokruszoną chałwą.

niedziela, 21 grudnia 2014

Pierniki norymberskie bezglutenowe


Pyszne bezglutenowe pierniki z mielonych migdałów. Jeżeli nie macie bezglutenowych płatków owsianych, można użyć tylko mąki migdałowej, zastępując nią również mielone płatki owsiane. Pierniki są miękkie już w dniu pieczenia - nie muszą w tym celu leżakować, ale bez problemu można je zrobić wcześniej i przechować w metalowym pudełku. Z poniższego przepisu można również zrobić wersję pierników na opłatkach.

Pierniki norymberskie bezglutenowe

składniki na 12 dużych pierników:

150 g uprażonych na suchej patelni i zmielonych migdałów  
50 g zmielonych płatków owsianych
50 g płynnego miodu
40 g cukru pudru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
40 g masy marcepanowej startej na tarce 
2 białka jaj
10 g przyprawy do piernika

ponadto: 36 szt. całych migdałów do dekoracji

polewa czekoladowa: 50 g gorzkiej czekolady, 50 ml śmietany kremowej 30%

  • w misce wymieszać białka (nie ubijamy ich), miód i cukier. 
  • dodać zmielone migdały, płatki, przyprawę, proszek do pieczenia i masę marcepanową. Wymieszać wszystko do połączenia się składników. Ciasto powinno mieć konsystencję pasty. 
  • blachę wyłożyć papierem do pieczenia.  Nakładać łyżką porcje ciasta w ok. 5 cm odstępach – pierniki w trakcie pieczenia urosną na boki. Każdej porcji ciasta nadać z grubsza okrągły kształt i przygnieść łyżką – w trakcie pieczenia pod wpływem temperatury pierniki same rozrosną się i wygładzą – nie musimy im nadawać idealnego kształtu. W każdą porcję wetknąć trzy migdały. 
  • wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C – bez termoobiegu i piec ok.15 minut do lekkiego zbrązowienia, ale nie za długo, żeby nie były gorzkie. 
  • po upieczeniu pierniki są bardzo miękkie, należy je odstawić do całkowitego wystudzenia i dopiero wtedy zdjąć z blachy.  
  • zimne pierniki posmarować od spodu czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej razem ze śmietaną.

czwartek, 18 grudnia 2014

Makrela z pieca


Filety ze świeżej makreli pieczone w piekarniku. Pyszna alternatywa dla ogólnodostępnej makreli wędzonej. Nie spotkałam w sprzedaży filetów z makreli, dostępne są całe ryby, dlatego musimy ją sami wyfiletować. Jest to bardzo prosta czynność, do której nie obieramy makreli ze skóry. Aby otrzymać dwa nieduże owalne filety, kładziemy wypatroszoną rybę na boku, nacinamy pionowo tuż za skrzelami, dochodząc nożem do kręgosłupa. Wtedy skręcamy nóż - musi być ostry i elastyczny - i tniemy w poziomie, wzdłuż kręgosłupa w kierunku ogona. Powtarzamy z drugiej strony. Filety z ziołami pieczemy i podajemy na ciepło lub na zimno po całkowitym wystygnięciu.

Makrela pieczona w ziołach

2 całe świeże makrele wypatroszone i umyte w zimnej wodzie
2 cebule szalotki
1 łyżka musztardy miodowej
3 ząbki czosnku
3 łyżki soku z cytryny
skórka otarta z połowy cytryny 
1/2 łyżeczki tymianku
1 łyżeczka gorczycy
2 łyżki natki pietruszki
1 łyżka oliwy
sól, świeżo zmielony pieprz
  • filety ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub na kratce do pieczenia. Wierzch skropić sokiem z cytryny. Rybę posypać solą i świeżo zmielonym pieprzem, posmarować musztardą, posypać tymiankiem, pokrojoną w plasterki szalotką i pokrojonym czosnkiem, posiekaną natką pietruszki, otartą skórką z cytryny i gorczycą,
  • na koniec skropić oliwą  ale raczej oszczędnie, tyle, żeby zwilżyć zioła, ponieważ makrela ma dość tłuszczu i nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania,
  • piekarnik nagrzać do 200 stopni C bez termoobiegu, wstawić makrelę i piec 20 minut.  Podawać od razu lub na zimno jak wystygnie.

wtorek, 16 grudnia 2014

Chleb zmieniający życie


The life-changing crackers - czyli inna wersja tego chleba z samych ziaren bez mąki. Tym razem w stylu cienkiego pieczywa chrupkiego z dodatkiem czosnku i rozmarynu. Chleb pieczemy na płaskiej blasze wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 20 x 30 cm. Ma on tę zaletę, że można go kroić i jeść natychmiast po upieczeniu, nawet jeszcze ciepły. Dzięki swojej cienkiej formie nie rozpada się przy krojeniu na ciepło, nawet zaraz po wyjęciu z piekarnika.



Chleb zmieniający życie z czosnkiem i rozmarynem - the life-changing crackers 

składniki:

1 szklanka ziaren słonecznika (można zmieszać 3/4 szklanki ziaren słonecznika i 1/4 szklanki pestek dyni)
1/2 szklanki ziaren sezamu
1/2 szklanki ziaren siemienia lnianego 
1 i 1/2 szklanki płatków owsianych pełnoziarnistych
10 czubatych łyżek mielonego siemienia lnianego lub 4 czubate łyżki mielonych ziaren babki płesznik
1 łyżeczka soli
1 łyżka syropu z agawy lub syropu klonowego lub miodu
5 łyżek oleju kokosowego lub dobrego oleju rzepakowego
1 i 1/2 szklanki zimnej wody
2 rozgniecione ząbki czosnku
1 łyżeczka rozmarynu
  • wszystkie składniki wymieszać łyżką w misce  i odstawić na minimum 2 godziny lub dłużej (można na całą noc), aż ziarna wchłoną wodę i napęcznieją,
  • piekarnik nagrzać do 180 stopni C bez termoobiegu,
  • blachę o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, włożyć zawartość miski i ugnieść łyżką formując placek o grubości około 1 cm,
  • piec 40-45 minut, wyjąć i odstawić do wystudzenia, lub kroić od razu na prostokąty i podawać ciepły.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Dorada w ziołach

Historia dorady w kuchni europejskiej sięga czasów co najmniej starożytnej Grecji, gdzie byłą rybą poświęconą Afrodycie, bogini miłości.  Niestety obecnie jej stada są nadmiernie eksploatowane i jest gatunkiem zagrożonym, czego dowiedziałam się szukając informacji o pochodzeniu tej smacznej ryby. Niestety nie jest to jedyny zagrożony gatunek. Naukowcy przewidują, że jeśli dalej będziemy łowić w taki sposób, jak robimy to teraz, będziemy świadkami wyginięcia większości gatunków morskich ryb i owoców morza do 2048 roku. 

Dorada pieczona w ziołach

1 cała dorada wypatroszona i umyta w zimnej wodzie
2 cebule szalotki
1 łyżka musztardy miodowej
3 ząbki czosnku
3 łyżki soku z cytryny
skórka otarta z połowy cytryny
3 liście laurowe
1/2 łyżeczki tymianku
1 łyżeczka gorczycy
2 łyżki natki pietruszki
sól, świeżo zmielony pieprz
2 łyżki oliwy
  • wypatroszoną i umytą doradę ułożyć na arkuszu folii aluminiowej. Skórę na bokach ryby lekko naciąć nożem. Wnętrze brzucha i wierzch skropić sokiem z cytryny, rybę posypać solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  • ponadto wnętrze brzucha wysmarować musztardą, włożyć do środka jedną pokrojoną szalotkę, jeden liść laurowy i jeden przekrojony na połowę ząbek czosnku.
  • doradę z wierzchu posypać tymiankiem, pokrojoną w plasterki szalotką i pokrojonym czosnkiem, posiekaną natką pietruszki, otartą skórką z cytryny, gorczycą i ułożyć liście laurowe.
  • na koniec polać całość oliwą i zawinąć brzegi foli aluminiowej, tak żeby powstała szczelnie zamknięta paczka i ułożyć w naczyniu żaroodpornym.
  • piekarnik nagrzać do 200 stopni C bez termoobiegu, wstawić doradę i piec 30 minut. Po wyjęciu z pieca ostrożnie rozchylić folię, uważając, żeby nie oparzyć się parą. Podawać od razu.



środa, 10 grudnia 2014

Sernik z żurawiną na makowym spodzie


Po latach pieczenia sernika z gotowych serów na sernik tzw. "wiaderkowych" (przyznam, że trochę z braku czasu na mielenie, a trochę z lenistwa) postanowiłam wrócić do korzeni i użyć białego twarogu. Jestem mile zaskoczona efektem końcowym. Sernik jest bardziej kremowy, subtelniejszy w smaku. Zapewniam, że poniższy przepis uda się z gotowego sera na sernik, ale jeżeli będziecie mieli trochę więcej czasu na jego przygotowanie spróbujcie użyć zwykłego białego sera twarogowego. Użyty przeze mnie biały ser był na tyle wilgotny, że nie mieliłam go tradycyjnie maszynką tylko wymieszałam mikserem razem z mascarpone i pozostałe grudki rozdrobniłam blenderem - żyrafą. Polecam ten sposób, jest szybszy niż mielenie i równie skuteczny.

Sernik z żurawiną i płatkami migdałowymi na makowym spodzie

składniki na makowy spód:
150 g suchego maku
60 g cukru
2 jajka
90 ml słodkiej śmietany 30%
 
składniki na masę serową:
500 g tłustego twarogu zmielonego trzykrotnie
250 g mascarpone
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 jajka
400 g słodzonego zagęszczonego mleka
1 łyżka ekstraktu waniliowego

ponadto na wierzch:
pół szklanki suszonej żurawiny
1/3 szklanki płatków migdałowych
  • mak najlepiej dzień wcześniej zalać wrzątkiem i odstawić żeby napęczniał. Wrzątku należy wlać objętościowo dwa razy tyle co maku, bo mak wchłonie wodę, gdyby mak wchłonął więcej wody, można dolać wrzątku w dowolnym momencie pęcznienia maku, tak aby mak był przykryty wodą.
  • w dniu wykonania ciasta mak odsączyć na sicie i zmielić dwa lub nawet trzy razy w maszynce. Cukier rozpuścić w ciepłej śmietanie i wlać do zmielonego maku. Dodać żółtka i białka ubite na pianę. Wymieszać łyżką do połączenia się składników.
  • piekarnik nagrzać do 180 stopni bez termoobiegu, wyłożyć masę makową na spód tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i piec 20 minut, aż wierzch się zetnie. W tym czasie przygotować masę serową.
  • do misy miksera włożyć biały ser, mascarpone i mąkę ziemniaczaną. Ucierać przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach, aż masa będzie gładka. Wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec dodać mleko skondensowane i wanilię i całość wymieszać. Wyłożyć na podpieczony spód. Wierzch sernika posypać płatkami migdałowymi i żurawiną. 
  • wstawić sernik do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec jeszcze przez 90 minut. 
  • sernik przed podaniem dobrze schłodzić, najlepiej przez całą noc w lodówce.

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Ryba po grecku


Ryba po grecku w wersji po polsku, lekko odświeżona. Warzyw nie gotujemy na miazgę tylko podduszamy na patelni, a kto lubi może je pozostawić lekko chrupiące. Rybę przygotowujemy saute' bez żadnej panierki, za to smażenia dodajemy odrobinę masła. Jedyną podstawą sukcesu tego dania jest naprawdę świeży dorsz.

Ryba po grecku

sałatka warzywna:
1 łyżka masła 
3 łyżki oleju
1 cebula posiekana w kostkę
2 ząbki czosnku
4 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
¼ korzenia selera
1 mały por
4 - 5 łyżek wody
250 ml passaty pomidorowej
2 łyżeczki sosu sojowego
sól, świeżo zmielony pieprz


ryba:
500 g filetów z dorsza
1 łyżka soku z cytryny
sól, świeżo zmielony pieprz
1 łyżka oleju
1 łyżka masła
 

przygotowanie ryby:
  • filety z dorsza pokroić w szerokie paski, skropić sokiem z cytryny, posolić i posypać świeżo zmielonym pieprzem. Na czas przygotowania warzyw odstawić w chłodne miejsce lub do lodówki,
  • następnie na patelni rozgrzać olej z masłem i usmażyć rybę
 przygotowanie sałatki warzywnej:
  • marchew, pietruszkę i seler obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Por posiekać w drobne paski,
  • na dużej patelni lub w garnku z grubym dnem - roztopić masło z oliwą, dodać posiekaną cebulę, a następnie pokrojony w paseczki por i zeszklić całość,
  • dodać rozgnieciony czosnek, starty imbir i starte warzywa. Całość posolić, dodać wodę i dusić całość ok.10 minut, mieszając od czasu do czasu,
  • gdy warzywa będą miękkie, dodać passatę pomidorową, sos sojowy i podgrzewać całość jeszcze 1-2 minuty. Jeżeli trzeba dosolić do smaku,
  • na koniec doprawić świeżo zmielonym pieprzem
sposób podania:
  • w naczyniu ułożyć cienką warstwę warzyw, na niej usmażoną rybę i przykryć pozostałą warstwą warzyw. Można też ułożyć rybę bezpośrednio na sałatce i ozdobić zielonym koperkiem. Całość schłodzić przed podaniem.

niedziela, 7 grudnia 2014

Pieczona perliczka z jabłkami i sokiem z pomarańczy







Perliczka pieczona z jabłkami, majerankiem i bekonem, w soku z pomarańczy. Dzień przed pieczeniem zanurzamy perliczkę w solance i marynujemy minimum 12 godzin. Najlepiej zrobić to wieczorem dzień wcześniej. Później nie musimy już jej solić. Ponieważ perliczka ma bardzo chude mięso obkładamy ją plasterkami boku i pieczemy w garnku pod przykryciem - zapobiega to wysuszeniu mięsa. Mięso pieczemy dość długo, dzięki temu jest niezwykle kruche.



Pieczona perliczka

1 perliczka o wadze do 1,5 kg

solanka:
4 łyżki soli
2 litry wody

marynata:
sok wyciśnięty z 1/2 pomarańczy
2 jabłka
kawałek świeżego imbiru ok. 2 cm
3 łyżki majeranku
kilka plasterków tłustego surowego boczku - nie solonego
świeżo zmielony pieprz
  • perliczkę oczyścić z resztek piórek i  umyć w zimnej wodzie,
  • 4 łyżki soli rozpuścić w dwóch litrach zimnej wody. Perliczkę włożyć do garnka, zalać słoną wodą - woda powinna ją w całości przykryć. Nakryć garnek pokrywką i odstawić w zimne miejsce lub do lodówki na 12 -16 godzin,
  • wyjąć perliczkę z wody i odłożyć na talerz, żeby obciekła,
  • jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, polać sokiem wyciśniętym z pomarańczy, dodać obrany i starty imbir oraz majeranek, wszytko wymieszać w misce,
  • perliczkę nadziać ćwiartkami jabłek, nogi i skrzydła związać nitką do pieczenia lub zwykłą bawełniana nicią, żeby nie odstawały od tułowia i ułożyć w garnku do pieczenia. Polać resztą soku z majerankiem i imbirem i ułożyć jabłka, które nie zmieściły się do środka perliczki. Na wierzchu ułożyć plasterki boczku i posypać świeżo zmielonym pieprzem,
  • garnek przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec 2,5 h. Pod koniec pieczenia można odkryć garnek i polać sosem ze spodu.