sobota, 19 grudnia 2015

Makowiec wegański


Makowiec wegański bez spodu, bez mleka i bez jajek. Makowiec dla tych, którzy najbardziej lubią w makowcu masę makową i zawsze uważają, że jest jej stanowczo za mało. Tu masa makowa w roli głównej i bez konkurencji. Makowiec jest wegański, ale jeżeli niekoniecznie taki ma być, można olej kokosowy zastąpić masłem. Można również oczywiście przygotować go na kruchym spodzie. Ilość miodu można skorygować wg własnych upodobań, ale trzeba wziąć pod uwagę, że po upieczeniu makowiec będzie słodszy, ze względu na rodzynki i zmiksowane owoce, które połączą się smakowo w trakcie pieczenia. Lepiej więc po upieczeniu posypać cukrem pudrem, niż przesłodzić masę.




Makowiec wegański bez spodu

składniki:
300 g maku
1/2 szklanki syropu klonowego lub miodu
1 jabłko i drugie do dekoracji
1/2 pomarańczy obranej ze skóry
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 szklanka rodzynek
1 szklanka orzechów włoskich lub migdałów
1 szklanka wiśni (użyłam drylowanych mrożonych z własnych zasobów, ale mogą być w syropie, można je też pominąć lub zastąpić żurawiną)
50 g oleju kokosowego lub masła 
  • mak najlepiej dzień wcześniej zalać wrzątkiem i odstawić żeby napęczniał. Wrzątku należy wlać objętościowo dwa razy tyle co maku, bo mak wchłonie wodę, gdyby mak wchłonął więcej wody, można dolać wrzątku w dowolnym momencie pęcznienia maku, tak aby mak był przykryty wodą,
  • w dniu wykonania ciasta mak odsączyć na sicie i zmielić dwa lub nawet trzy razy w maszynce,
  • jabłko obrać, wydrążyć pestki i zmiksować blenderem razem z połową pomarańczy. Powinniśmy otrzymać około 1 szklanki (250 ml) przecieru owocowego, który należy dodać do zmielonego maku,
  • następnie dodać do maku miód, rodzynki, pokrojone na kawałki orzechy lub migdały, wiśnie (trochę wiśni odłożyć do dekoracji), mąkę ziemniaczaną i roztopiony olej kokosowy,
  • wszystko dobrze wymieszać i włożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch wygładzić i udekorować pokrojonym na plastry jabłkiem. Plastry jabłka można posmarować 1 łyżką miodu wymieszaną z 1 łyżką soku z cytryny.
  • wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C bez termoobiegu i piec 50-60 minut. Wyjąć wystudzić i przybrać wiśniami.

3 komentarze:

  1. Przepis super, ale jako weganka muszę nadmienić, że miód wegański nie jest :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście. Dziękuję za uwagę, już poprawiłam przepis :)

      Usuń
  2. Mak jest obowiązkową częścią Świąt :)
    Zapraszam na http://iwonka-bloguje.blogspot.com do zapoznania się z przepisami na świąteczne ciastka i do udziału w pysznym konkursie z marką Sante :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.