piątek, 8 listopada 2013

Chleb pszenno żytni z garnka żeliwnego


Kolejny chleb bez zagniatania, pieczony w garnku żeliwnym tym razem z dodatkiem mąki żytniej. Również do tego chleba nie jest potrzebny zakwas, wystarczy dzień wcześniej wymieszać wszystkie składniki łyżką i odstawić na 12-14 godzin. Chleb na zdjęciu upieczony jest z podwojonej ilości składników, ale jeżeli ktoś nie ma wprawy w pieczeniu chleba łatwiej jest upiec dwa mniejsze bochenki, niż jeden duży. Wykonanie chleba nie zajmuje dużo czasu, a smak trudno opisać. Naprawdę polecam.

Chleb pszenno żytni bez zagniatania 

składniki:
300 g mąki pszennej
100 g mąki żytniej chlebowej1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
15 g drożdży świeżych
300 g letniej wody


  • mąki wsypujemy do miski, dodajemy sól. Drożdże rozpuszczamy w wodzie z cukrem i wlewamy do mąki, wszystkie składniki mieszamy w misce łyżką bardzo krótko, tak żeby się z grubsza połączyły, przykrywamy miskę talerzem lub folią i odstawiamy na 12-18 godzin w temperaturze pokojowej, najlepiej na noc,
  • do pieczenia należy przygotować garnek żeliwny z pokrywką o średnicy 21-25 cm lub naczynie ceramiczne z pokrywką,
  • deskę kuchenną grubo posypać mąką, wyłożyć ciasto chlebowe (ciasto będzie dość rzadkie) i rękami umoczonymi w mące zawinąć brzegi ciasta do środka na kształt kuli lub koperty, a następnie odwrócić ciasto łączeniem do spodu, posypać grubo mąką i odstawić przykryte do wyrośnięcia na ok. 2 godziny. Ważne jest dokładne posypanie dość grubo zarówno spodu jak i wierzchu ciasta, żeby ciasto nie przykleiło się do podłoża, 
  • pod koniec wyrastania nagrzewamy piekarnik do 240 stopni C bez termoobiegu, razem z garnkiem do pieczenia chleba, żeby się też nagrzał. Garnka niczym nie smarujemy. 
  • wyjmujemy nagrzany garnek - uwaga będzie bardzo gorący - zdejmujemy pokrywkę, następnie dłońmi oprószonymi mąką wrzucamy do garnka ciasto chlebowe, łączeniem do góry, przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika,
  • pieczemy 30 minut, następnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy skórkę przez kolejne 15-20 min., ale tak by wierzch był zrumieniony, a nie spalony.
  • wyjmujemy garnek z pieca, zdejmujemy pokrywkę i po kilku minutach wyjmujemy chleb podważając go nożem, powinien wyjść bez problemu. Odstawimy na kratkę kuchenną do wystudzenia. 


Tak wygląda ciasto po 12 godzinnej fermentacji. Jest dość rzadkie, ale mimo to zwarte i klejące. Jeżeli dobrze posypiemy mąką blat i ręce umoczymy w mące bez problemu poradzimy sobie z zawinięciem ciasta w kulę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz